Drobečková navigace

TJ Šaratice, z.s. > Historie klubu

Oficiální_znak_TJ_Šaratice.pngHistorie klubu

 

Rok založení:

Fotbalový klub byl založen v roce 1932.

Změny názvu:

SK Šaratice, SOKOL Šaratice, TJ SOKOL Šaratice, TJ Šaratice, nyní TJ Šaratice, z.s.

Největší úspěchy:

1958 - finále dorostu se Zbrojovkou Brno v Českém poháru,

1973 - 2. místo v krajském přeboru žáků,

1985/86 - 2. místo v 1.B třídě

2010/2011 - 1. místo v 1.B třídě a postup do 1.A třídy

Slavní hráči:

Bohumil Hlaváč - reprezentant ČSSR do 23 let a ligový hráč Zbrojovky Brno

Luboš Kalouda - reprezentant ČR do 21 let, vícemistr světa do 20 let, ligový hráč 1. FC Brno, CSKA Moskva, AC Sparta Praha, Volgar Astrachaň, PFK Oleksandrija, FK Dukla Praha, 1. FC Slovácko.

Z historie:

Fotbalový klub byl založen v Šaraticích dne 24. 4. 1932. V Lidovém domě v dopoledních hodinách zahajuje p. Jakl Martin schůzi Sportovního klubu a navrhuje, aby si zvolili pro tuto schůzi předsedu a zapisovatele. Kolega Dvořáčék je zvolen předsedou a zapisovatelem p. Vykydal Ferdinand. Kolega Dvořáček vítá přítomné a žádá je, aby vstoupili za členy. Přihlašuje se 28 členů. Tímto aktem se začala odvíjet historie SK Šaraticé, později Sokola Šaratice, až k nynější podobě TJ Šaratice. K dnešnímu dni má naše tělovýchovná jednota více než dvě stovky členů. V soutěži řízené JmKFS v Brně máme st. a ml žáky hrající 1. třídu sk. B. V soutěži řízené OFS ve Vyškově máme mužstvo starších žáků a mladších a starších přípravek hrající OS, a A muže hrající IV. třídu. Také zde velmi aktivně již sedmnáctým rokem působí "stará garda': která hraje pouze benefiční a přátelská utkání.

Založení oddílu kopané v Šaraticích 

Ve třicátých letech pronikla kopaná již do menších měst a vesnic a tak i u nás se sešli v roce 1932 mladí lidé zapálení pro fotbal a dohodli se, že založí Sportovní Klub v Šaraticích. Dne 24. dubna 1932 se sešli v Lidovém domě k 1. ustavující schůzi. Byl zvolen 1. výbor SK Šaratice. Tuto schůzi vedl Martin Jakl a do výboru byli zvoleni tito členové: předseda - Fer. Vykydal, místopředseda - Jan Pantůček, zapisovatel - Boh. Bělohoubek, pokladník - Fr. Dvořáček, sekretář - Martin Jakl a hospodáři Boh. Trávníček a Robert Přerovský. Kapitánem byl zvolen Čeněk Straka. Zakládajících členů bylo 27, jmenovitě: Leopold Buchta, Hynek Hlaváč, František Dvořáček, Ladislav Dostal, Martin Jakl, Ferdinand Vykydal, Antonín Pehal, Stanislav Pehal, Jakub Polášek, Jan Pantůček, Jan Rozbořil, Bohuš Bělohoubek, Josef Dolák, Karel Dolák, Čeněk Straka, Stanislav Kyselka, Jaroslav Florián, František Mičkal, František Novák, Josef Střítecký, Antonín Trávníček, Bohuš Trávníček, František Koukal, Jan Řičánek, Stanislav Švanda, Robert Přerovský a Klement Fatka. Všichni tito členové zaplatili do 22. 5. 1932 příspěvky 10 Kč, což byly první peníze v pokladně SK Šaratice. Během roku přistoupili další členové a tak k 1. 1. 1933 byl stav 46 členů. Předseda Ferdinand Vykydal se 27. 10. 1932 vzdal funkce a klub vedl až do II. valné hromady František Dvořáček. Protože náš klub v této době neměl ještě své vlastní hřiště, hrál své první oficiální utkání dne 22. 5. 1932 v Kobeřicích, kde za tento start dostal 50 Kč.